Menü Simge

DUYURULAR > Belgesiz Rehberlik Yasa Dışıdır!

BELGESİZ REHBERLİK YASA DIŞIDIR!

TURİSTİK GEZİLERİNİZ ZEHİR OLMASIN, HAKLARINIZI BİLEREK EMEK HIRSIZLIĞINA ENGEL OLMAK ELİNİZDE!

UNUTMAYIN!

Bütün turistik gezilerinizde TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ruhsatname ve Birlikten Çalışma Kartı sahibi bir "Turist Rehberi" olması yasa gereğidir. Örnekte bulunan Çalışma Kartı sahibi olmayan kişiler "Turist Rehberi" değildirler ve hiç bir sıfat altında rehberlik yapamazlar! 

Bir seyahat acentesinden satın alarak çıktığınız bir gezide veya evladınızı okuluyla birlikte gönderdiğiniz bir gezide, mutlaka yukarıda örnekleri gördüğünüz bir "Turist Rehberi" olmak zorundadır. 

1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu uyarınca bütün tur ve paket turlarda "Turist Rehberi" bulundurulması zorunludur. Yani ister yurt içinde ister yurt dışına yaptığınız gezilerde olsun "Çalışma Kartı" sahibi bir "Turist Rehberi" sizler için acente tarafından görevlendirilmiş olmalı. Bunun dışında boyunlarına veya yakalarına astıkları herhangi bir kart, kimlik belgesi vb tanıtıcı belgeler size hizmet veren bu kişiyi " Turist Rehberi" yapmaz. 

6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Hakkında Kanun kapsamında " Turist Rehberi" her tur ve paket turun olmazsa olmaz bir öğesidir. Eğer bir tur veya paket turda "Turist Rehberi" yok ise o hizmet "kusurlu mal / ayıplı hizmet " kapsamına girmektedir ki bu durumda gezi için ödediğiniz paranızı, "Tüketici Hakem Heyeti"ne başvurarak geri alabilirsiniz. Hakkınızı arayın ve paranızın karşılığını mutlaka talep edin. 

Nasıl ki sizleri avukatlar dışında yasa bilmeyen birinin temsil etmesini, hastalandığınızda sağlıktan anlamayan birinin "Ben doktorum" diyerek yalan söyleyip sizi tedavi etmesini istemezseniz paranızın karşılığı olarak satın aldığınız gezilerinizde de buna izin vermeyin. "Çalışma Kartı" olmayan hiç kimse "REHBER" değildir!

Evlatlarınızı bilgilerinin, görgülerinin artması için gönderdiğiniz gezilerde de "Turist Rehberi" olmak zorundadır. Öğretmenler, Okul Müdürleri veya muavinler bir Seyahat Acentesi olmadan "Okul gezileri" düzenleyemezler! Evladınızın emin ve konusunda ehil ellerde olması için her gezide mutlaka "Çalışma Kartı" sahibi " Turist Rehberi" olması gerektiği konusunda hem hassas olun hem de okul yöneticilerini, öğretmenlerimizi uyarın!

Her biri en az bir yabancı dili akıcılıkla konuşan, üniversite mezunu, gittiğiniz yerleri tarihi, kültürel, doğal ve diğer zenginlikleriyle anlatarak size daha çok sevdirecek, tek başınıza gitseniz kendinizin göremeyeceği, görseniz de özelliğinizi bilemeyeceğiniz noktaları kaçırmamak için, öğrenme ve görme zevkiyle dolu bir gezi yapabilmek için, paranızın karşılığını alabilmek için her gezinizde mutlaka Turist Rehberi'nizin Çalışma Kartı'nı kontrol edin ve Çalışma Kartı olmayan kişinin hiç bir koşul altında "Turist Rehberi" , " Rehber" vb sıfatlar kullanamayacağını kalınızdan çıkarmayın!

Turist Rehberinizin Çalışma Kartı'nı kontrol edin. Dolandırılmayın!

Daha fazla bilgi için Ankara Turist Rehberleri Odası ( ANRO ) ile iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerimiz:

TEL: 0312 468 9899

GSM: 0533 717 7710

e-posta: anro@anro.org.tr 

31 Aralık 2019 Salı / Bu haber daha önce 1312 kez okundu.